MultiLabs.gr MultiHosting.gr Webstocks.gr MultiPolls.gr MultiRadio.gr  
fun forum Τελευταία ενέργεια: Ποτέ
Not logged in [Σύνδεση - Εγγραφή]
Go To Bottom

[ Κεντρική σελίδα ] [ Κόκκινο δωμάτιο ] [ Πράσινο δωμάτιο ] [ Μπλε δωμάτιο ] [ Καφέ δωμάτιο ] [ Λευκό δωμάτιο ]

Εκτυπώσιμη Έκδοση | εγγραφή στο θέμα | Προσθήκη στα αγαπημένα  
 Σελίδες:  1  2  3  ..  8
Συγγραφέας: Θέμα: Μυστικά της Μαγειρικής (μικρά και μεγάλα)
Chasqui
Τέλος εποχής

Registered: 7-2-2004
Member Is Offline

Διάθεση: Πεταλούδες, πεταλούδες...

Εστάλη στις 23-2-2004 στις 23:00 Απάντηση με παράθεση
Μυστικά της Μαγειρικής (μικρά και μεγάλα)

Γοργονες (εντάξει, και μάγκες, καλά ντε!), να δεν σας χαλάω τη σειρά, θα ήθελα μικρά βοήθεια:

Γνωρίζει καμιά γενικά tips για καλό ψήσιμο, κυρίως κρεατικών;
(πχ σε ηλ. κουζίνα χαμηλή, ψηλή, ή εναλασσόμενη θερμοκρασία; ψήσιμο με τις αντιστάσεις ή με αέρα; λιγο νερό ή αρκετό; σκεπασμένο ή ξεσκέπαστο το κρέας; ποια μπαχαρικά ρίχνει κανεις πριν το ψήσιμο και ποιά πικρίζουν και πρέπει να τα ρίχνει μετά; πως κανει κανείς καλό "σβήσιμο" με κρασί κλπ στο τηγάνι ή στο φούρνο; για τέτοιες λεπτομέρειες μιλάω...)

Μαγειορεύω συχνα και αρκετά καλά, συνήθως κρεατικά με διάφορους τρόπους, αλλα τα πετυχαίνω σχεδόν από ένστικτο και παρακολουθώντας σχεδόν συνέχεια, χωρίς ομως να ξέρω λεπτομέρεις και τεχνικές. Κι είπα να ζητήσω τη συμβουλή σας, μήπως και βελτιωθώ...

Καθε συμβουλή θα εκτιμηθει δεόντως...
:thumbsup:

Σορρυ για την παρεμβολή...

Είναι κρίμα που όλοι αυτοί που ξέρουν πραγματικά πώς πρέπει να κυβερνάται αυτή η χώρα είναι απασχολημένοι με το να οδηγούν ταξί, να κουρεύουν μαλλιά, και να γράφουν σε φορουμ και μπλογκς.

Chasqui
http://www.youtube.com/watch?v=_4nVZAqTPTo
Προφίλ μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
ateta
τριανταφυλλίζ...

Registered: 14-11-2003
Member Is Offline

Διάθεση: ...άγνωστη...

Εστάλη στις 23-2-2004 στις 23:06 Απάντηση με παράθεση

το γράφεις και μόνος σου........μάγκα.................ένστικτο.......... & παρακολούθηση..........................βασικά & τα δύο......

εμ τι νόμιζες.??? τα πετάς στη σχάρα & σβήνεις τα φώτα?........ γιέν κατάλαβα................

και το ψήσιμο..... τρόπο θέλει...........

Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member  Αυτός ο χρήστης έχει MSN Messenger 's Yahoo
Alice in Wonderland
fading to smile

Registered: 19-2-2003
Member Is Offline

Διάθεση: impenetrable

Εστάλη στις 23-2-2004 στις 23:14 Απάντηση με παράθεση

Ωρε, Τσασκί γιατί ζητάς συγνώμη για την "παρεμβολή"? Τι παρεμβολή? Που ήταν η περεμβολή?
Μην κοιτάς που κάνω πλακίτσα στην βίπυ, φιλενάδα την θεωρώ γι'αυτό της λέω τέτοια :)
Καλέ μήν είμαστε πιά τόσο ευγενικοί, δέν κάνει!
Ασε που δεν ήταν και παρεμβολή δηλαδή, ένα πράμα!

Σίγουρα πράγματα πάντως, η μαγειρική είναι ένστικτο και διαδικασία δοκιμής και λάθους!

Καλά ψητούλια θεωρώ αυτά που έχουν μουλιάσει με τις ωρίτσες τους σε μαρινάδες με διάφορα μπαχαρικά και μετά μπαίνουν στη φωτιά. Τη ρίγανη την βάζω πρός το τέλος γιατί ψιλοπικρίζει απο την αρχή. Αν και δέν είμαι και πολύ του ψητού. Είμαι του γουόκ και της σάλτσας.

Για πείτε ιδέες και για ψητά, εσείς που ξεύρετε την τέχνη.

‘There's no sort of use in knocking and that for two reasons. First, because I'm on the same side of the door as you are; secondly, because they're making such a noise inside, no one could possibly hear you.'
candygirl
Jelly Bean

Registered: 22-10-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Meeeeeooow!

Εστάλη στις 24-2-2004 στις 10:33 Απάντηση με παράθεση

Chasqui, μια απο τις κλασσικές ατάκες της μαμάς μου ειναι, πως "οταν μαγειρεύουμε, δεν φεύγουμε απο την κουζίνα". Τόσα χρόνια νοικοκυρά, και καλή μαγείρισσα, ε, την εμπιστεύομαι. Ετσι λοιπόν, και εγώ δεν το κουνάω απο την κουζίνα οταν μαγειρεύω....
Απ'την άλλη, ο μπαμπάς μου υποστηριζει ενθερμα, οτι το φαγητό πρέπει να ωραίο στο ματι και οτι θέλει ένστικτο. Και αυτόν τον εμπιστεύομαι γιατί ήταν μάγειρας!
Αρα λοιπόν, είσαι σε καλό δρόμο!
Αν τώρα θέλεις tips....κάτσε να σε πω και εγω (By the way, δηλώνω πως δεν έχω δηλητηριάσει κανέναν...ακόμη!)

- Οπως προτείνει και η Alice, λέμε ναι στο μαρινάρισμα των κρεάτων. Προσωπικά μ'αρέσει το μαρινάρισμα με κρασί, κρεμμύδια και πιπεριές.... γιαμ, γιαμ....

- Οταν μαγειρεύω θέλω να σβήσω κρέας με κρασί (ή βότκα, ή μαύρο ρούμι), συνήθως αρχίζω με τσιγάρισμα του κρέατος και μόλις πάρει ένα ωραίο χρώμα, σβήνω με κρασί, χαμηλώνω την φωτιά και το αφήνω να σιγοβράσει...

- Στον φούρνο, σχεδόν όλα τα μαγειρεύω με αέρα. Το μοσχαράκι (νουά) και την γαλοπούλα τα σκεπάζω με αλουμινόχαρτο - το οποίο αφαιρώ κάποια στιγμή προς το τέλος.

- Μ'αρεσει να πασαλείφω το κρέας με μουστάρδα και μέλι ! Γίνεται τέλειο!

- Μ'αρέσει επίσης να στοιβω λεμόνι ή πορτοκάλι στο ταψί - ειδικά όταν μαγειρεύω χοιρινό.

- Αν σ'αρέσουν τα ψάρια....στην Πόλη έφαγα λουφάρι μούρλια (φαντάσου το σε μέγεθος και σχήμα σαν ένα λαβράκι) το οποίο μαγειρεύεται ως εξής... Αφού καθαρίσεις τα εντόσθια, βάζεις στην κοιλιά του ψαριού, 2-3 φέτες λεμόνι, φασκόμηλο και λίγο αλατοπίπερο. Κάνεις μασάζ το ψάρι με ελαιόλαδο. Το τυλίγεις με αλουμινόχαρτο, το βάζεις σε ταψάκι και στον φούρνο για 20-30 λεπτά... Το σερβίρεις σε πιάτο ετσι οπως είναι τυλιγμένο με αλουμινόχαρτο. Εύκολο, γρήγορο, υγιεινό και γευστικό...

Αυτα για τώρα....

I'm such a good lover because I practice a lot on my own.
(Woody Allen)
spider
πολυμέλος

Registered: 22-7-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Πως είπατε;

Εστάλη στις 24-2-2004 στις 11:21 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Chasqui
Γοργονες (εντάξει, και μάγκες, καλά ντε!), να δεν σας χαλάω τη σειρά, θα ήθελα μικρά βοήθεια:

Chas..παρεπιπτόντως..αυτό το ονομάζουμε cyber φαγητό...;)

Για να μπαίνεις σιγά σιγά στο νόημα δηλαδή...(Οχι που θα σ'αφήναμε!!:smash:)

:)

...
Πάντα εσύ τ’αστεράκι καί πάντα εγώ τό σκοτεινό πλεούμενο
Πάντα εσύ τό λιμάνι κι εγώ τό φανάρι τό δεξιά
Τό βρεγμένο μουράγιο καί η λάμψη επάνω στά κουπιά
Ψηλά στό σπίτι μέ τίς κληματίδες
Τά δετά τριαντάφυλλα,καί τό νερό πού κρυώνει
Πάντα εσύ τό πέτρινο άγαλμα καί πάντα εγώ η σκιά πού μεγαλώνει
Τό γερτό παντζούρι εσύ,ο αέρας πού τό ανοίγει εγώ
Επειδή σ’αγαπώ καί σ’αγαπώ
Πάντα εσύ τό νόμισμα καί εγώ η λατρεία πού τό εξαργυρώνει:
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Chasqui
Τέλος εποχής

Member Is Offline

Εστάλη στις 24-2-2004 στις 20:40 Απάντηση με παράθεση

Καν' τη-girl, σ'ευχαριστώ κάργα δια τας συμβουλάς. Θα προσπαθήσω να τις δοκιμάσω, μόλις αποφυλακιστώ απο την εργασία...

R-άχνη, αν κατάλαβα καλά, ό,τι κανεις μέσω Ιντερνετ, λογαριάζεται ως cyber πχ cyber topics, cyber posts κλπ

Είναι κρίμα που όλοι αυτοί που ξέρουν πραγματικά πώς πρέπει να κυβερνάται αυτή η χώρα είναι απασχολημένοι με το να οδηγούν ταξί, να κουρεύουν μαλλιά, και να γράφουν σε φορουμ και μπλογκς.

Chasqui
deleted_member
Καμηλόρδος

Registered: 19-8-2003
Member Is Offline

Διάθεση: Deleted

Εστάλη στις 24-2-2004 στις 20:50 Απάντηση με παράθεση

Παράθεση:
Originally posted by Chasqui

R-άχνη, αν κατάλαβα καλά, ό,τι κανεις μέσω Ιντερνετ, λογαριάζεται ως cyber πχ cyber topics, cyber posts κλπ

Κάποτε θα φτάσεις και στο σαιμπερ σαικσ και μετά θα δεις σε επαναλήψη το σειφ σαικσ και θα αλλάξεις το νικνειμ σου σε Τσασκι-κάλης...
Αλλά τρέχεις πολύ εσύ, δε σε φοβάμαι!

ΥΓ. Συνταγή για πατάτες τηγανητές με τυρί τριμμένο: Τηγανίζουμε, ρίχνουμε τυρί, τρώμε.

Δεν Εχω Ιδέα
Προφίλ μέλους E-Mail User Ιστοσελίδα μέλους Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
Jade
τακτικό μέλος
**

Registered: 16-1-2004
Member Is Offline

Διάθεση: flux

Εστάλη στις 25-2-2004 στις 22:00 Απάντηση με παράθεση

δηλώνω ότι σβήνω το κρέας μόνο με ουίσκι ή κονιάκ γιατί δεν μου πολυαρέσει με κρασί ή δεν το πολυπετυχαίνω μάλλον

δηλώνω επίσης ότι θα γράψω αύριο συνταγή για να κρύψω ότι είμαι ανοικοκύρευτη και μπαχαλιάρα

Candy...τι φτιαχτικές περιγραφές είναι αυτές, πουλάκι μου; έτσι μού' ρχεται να πάρω αύριο μια ψαρούκλα και να την αρχίσω στο μασάζ με τα ελαιόλαδα

Oh! sweet nuthin'
Chasqui
Τέλος εποχής

Member Is Offline

Εστάλη στις 31-3-2004 στις 11:26 Απάντηση με παράθεση
Μικρά μυστικά της μαγειρικής

Thread για να διαβάζουν οι αρχάριοι και να γράφουν οι προχωρημένοι.
Γεύσεις που ταιριάζουν ή που δεν ταιριάζουν, τολμηροί και πρωτότυποι γευστικοί συνδυασμοί, μπαχαρικά και αρωματικά φυτά που μεταμορφώνουν τα συνηθισμένα φαγητά σε κάτι νέο, κόλπα στο ψήσιμο, σάλτσες και μαρινάτες, κι ό,τι άλλη χρήσιμη συμβουλή δεν γράφεται στις συνηθισμένες συνταγές μαγειρικής.
Εδώ σας θέλω...
:karate::eureka:

Chasqui
sougar
Η a U n T e D

Registered: 20-4-2003
Member Is Offline

Διάθεση: φασόλι

Εστάλη στις 31-3-2004 στις 11:31 Απάντηση με παράθεση

Τα μυστικά τα λέμε;

(ναι ναιιιιι πεεεες τααααα)

Εντάξει!

Ένα μυστικό για να μην στεγνώνει το κρέας που ψήνουμε στον φούρνο είναι το αλουμινόχαρτο. Τυλίγουμε με αυτό το κρέας και το αφαιρούμε λίγο πριν το κρέας ψηθεί εντελώς για να πάρει χρώμα. :)

My heroes are dead.
They died in my head.
Προφίλ μέλους E-Mail User Δείτε όλα τα μηνύματα του χρήστη U2U Member
 Σελίδες:  1  2  3  ..  8

WebHosting_2014

Go To Top